LM: Rozpoczynamy walkę w europejskich pucharach

Już we wtorek, 8 grudnia, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozegra swój pierwszy mecz tegorocznej Ligi Mistrzów. Rozpoczynamy od polskiego starcia – pierwszym rywalem podopiecznych Nikoli Grbicia będzie PGE Skra Bełchatów.

Organizatorem pierwszego turnieju, w którym rywalizują zespoły grupy A, jest nasz klub. Obok Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w HWS Azoty w kolejnych dniach walczyć będą siatkarze PGE Skry Bełchatów, Fenerbahce HDI Stambuł oraz Lindemans Aals. To będzie prawdziwe siatkarskie święto w Kędzierzynie-Koźlu, sporo emocji przyniesie nam już pierwszy dzień rywalizacji. To właśnie od starcia z plusligowym rywalem z Bełchatowa podopieczni Nikoli Grbicia rozpoczną rywalizację w tej edycji Ligi Mistrzów.

Kędzierzynianie na ligowych parkietach radzą sobie znakomicie, w tym sezonie nasz zespół nie doznał porażki, notując 11 zwycięstw. Nasz najbliższy rywal może mówić o zmiennym szczęściu, rozgrywając 10 meczów bełchatowianie mają  na koncie tyle samo zwycięstw i porażek. W ostatniej kolejce – w piątek 4 grudnia byliśmy świadkami kolejnej rywalizacji bełchatowsko-kędzierzyńskiej. Po emocjonującej, pięciosetowej walce triumfowali podopieczni Nikoli Grbicia. Przebieg tego meczu jest najlepszą zapowiedzią emocji, jakie czekają na w najbliższych dniach, a jak przyznaje Jakub Kochanowski tak zacięte spotkanie da również cenną wiedzę o przeciwniku. – Mamy bardzo dużo materiału do tego, żeby przeanalizować jak gra Skra Bełchatów. W takich meczach, kiedy jest dużo walki, są końcówki setów rozgrywane na równi wszystkie drużyny pokazują to, co mogą zaprezentować najlepiej. Będziemy mieć dużo cennego materiału, pokazującego co bełchatowianie robią w kryzysowych sytuacjach – przyznał nasz środkowy.

Oceniając potencjał naszych przeciwników trener Grbić przyznał, że ZAKSA zmierzy się z mocnymi rywalami, dodając że to właśnie pierwszy mecz będzie najtrudniejszą przeprawą. – Na pewno PGE Skra Bełchatów jest najsilniejszym przeciwnikiem, jakiego mamy w naszej grupie.  Ten pierwszy mecz będzie najtrudniejszy. Teraz koncentrujemy się na tym spotkaniu, dopiero później będziemy skupiać się na kolejnych meczach. W tego typu turniejach kluczowe jest, aby nie wybiegać za bardzo w przyszłość – dodał Nikola Grbić.

Bełchatowianie to rywal którego znamy wyjątkowo dobrze, tym bardziej że wtorkowy mecz będzie czwartym starciem obu ekip w tym sezonie. Również w szeregach pozostałych przeciwników Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle nie zabraknie zawodników znanych z plusligowych parkietów. I tak w szeregach Fenerbahce, z którym ZAKSA zmierzy się w środę, jedną z wiodących postaci jest Salvador Hidalgo Oliva. Barw klubu z Turcji bronią też Graham Vigrass czy Nicholas Hoag. W ekipie z Belgii gra natomiast Simon Van de Voorde.

Jak przyznał trener Grbić kędzierzynianie trafili na silną grupę. Przed Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wymagający turniej, również uwzględniając fakt, że nasz zespół stosunkowo niedawno wrócił do treningów. –To będzie trudny turniej, nie tylko ze względu na naszych rywali, ale także z powodu sytuacji w jakiej się znajdujemy. Mam na myśli fakt, że po przebyciu przez część zespołu COVID-19, wciąż nie jesteśmy w swojej 100% – formie.  Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że jesteśmy w lepszej dyspozycji niż niektóre kluby, mi.n. dlatego, że w naszym przypadku niemal cały zespół zachorował w tym samym czasie i co za tym idzie zawodnicy wrócili do treningów niemal równo. Z każdym kolejnym dniem jest coraz lepiej, jednak wciąż nie jest to sytuacja, kiedy jesteśmy w pełni przygotowani na rozgrywanie trzydniowego turnieju, w rytmie meczowym dzień po dniu. Dlatego też musimy rozegrać to mądrze, obserwować sytuację, rotować składem, tak, aby każdy miał przerwę. Mamy wszystko, aby wygrać w tym turnieju – podkreślił Nikola Grbić.

Turniej rewanżowy  grupy A siatkarskiej Ligi Mistrzów zaplanowany został na 26-28 stycznia w Bełchatowie.

Terminarz turnieju grupy A Ligi Mistrzów:

8 grudnia
Lindemans Aalst – Fenerbahce HDI Stambuł (wtorek, godzina 18.00)
PGE Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (wtorek, godzina 20.30)

9 grudnia
Lindemans Aalst – PGE Skra Bełchatów (środa, godzina 18.00)
Fenerbahce HDI Stambuł – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (środa, godzina 20.30)

10 grudnia
Fenerbahce HDI Stambuł– PGE Skra Bełchatów (czwartek, godzina 18.00)
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Lindemans Aalst (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).

Transmisję ze wszystkich spotkań rozgrywany w HWS Azoty przeprowadzi telewizja Polsat Sport.