Historia

Zawodnik Zaksa

To już ponad 25 lat istnienia naszego klubu!

Wyjątkowa oprawa i wyjątkowi goście – ZAKSA świętowała swój jubileusz w gronie byłych i obecnych trenerów, zawodników, sponsorów i współpracowników. Zobacz, jak świętowaliśmy ćwierćwiecze istnienia naszego klubu.

Dziękujemy wszystkim kibicom za wsparcie przez ostatnie 25 lat. To dzięki wam jesteśmy obecnie najlepszą drużyną w Polsce! Zapraszamy was do zapoznania się z historią naszego klubu – chcemy wam pokazać jak bardzo zmieniliśmy się w ciągu 25 lat naszej historii!

1994 – 1999

Klub Sportowy Mostostal Zabrze

8 marca 1994 roku historia kędzierzyńskiej siatkówki zaczęła być pisana od nowa. W tym roku na bazie sekcji piłki siatkowej MZKS Chemika Kędzierzyn utworzono profesjonalny Klub Sportowy Mostostal Zabrze w Kędzierzynie-Koźlu. Ambicje Mostostalu były wówczas spore, klub mierzył w awans do Serii A i walkę o najwyższe cel, już pierwsze lata przyniosły sukcesy kędzierzyńskiego klubu: finał Pucharu Polski, wicemistrzostwo i pierwszy tytuł mistrza Polski.

1999 – 2004

Początek złotej ery Mostostalu

Mistrzostwo kraju po finale ze Stilonem Gorzów dało początek złotej ery Mostostalu. W kolejnych latach zespół z Kędzierzyna-Koźla nie miał sobie równych, rok po roku stając na najwyższym stopniu podium. Te lata to również początek siatkarskiej rywalizacji zespołów z Kędzierzyna-Kola i Częstochowy. Kędzierzynianie do medali mistrza kraju dodali również triumfy w Pucharze Polski. O tym, że nic nie trwa wiecznie przekonaliśmy się w sezonie 2003/2004, który po kadrowej rewolucji Mostostal zakończył na 6 miejscu.

2004 – 2009

Walka o powrót na szczyt

Kolejne pięciolecie to walka o powrót kędzierzyńskiej siatkówki na szczyt. Mostostal przechodził przez kolejne zmiany szkoleniowców, notując również najgorszy występ w historii klubu. Przetrzymując gorsze chwile, przy wsparciu Zakładów Azotowych, kędzierzyńska siatkówka odrodziła się na nowo. Od sezonu 2007/2008 nasz zespół występował pod nową nazwą Mostostal-Azoty Kędzierzyn – Koźle. A już rok później kędzierzynianie wrócili do ligowej czołówki, zwiastując powrót do złotych lat zespołu z Opolszczyzny.

2009 – 2014

Wracamy do walki o medale

Cierpliwość ZAKSY w kolejnych latach opłaciła się. W sezonie 2010/2011 rozegraliśmy trzy finały, zdobywając tytuł wicemistrza kraju i srebro w Pucharze CEV. Nie obyło się bez zmian, po rezygnacji Kazimierza Pietrzyka funkcję prezesa objęła Sabina Nowosielska. W tym czasie ZAKSA dwukrotnie z rzędu zdobyła Puchar Polski (2013, 2014), ambicje były jednak większe…

2014 – 2019

Złote lata ZAKSY

Marzenia o powrocie na szczyt ziściły się w 2016 roku, kiedy to prowadzony przez Fedinando de Giorgiego zespół, po 13 latach, wywalczył tytuł mistrza kraju. Rok później ZAKSA sięgnęła po podwójna koronę. Kiedy Ferdinando de Giorgi podjął się współpracy z reprezentacją Polski drogę po kolejne sukcesy nasz zespół kontynuował pod wodzą Andrei Gardiniego. Co prawda w 2018 roku utraciliśmy tytuł mistrza kraju jednak nie na długo – 2019 rok był rokiem ZAKSY, która po Pucharze Polski odzyskała tytuł.

2019 – 2022

Historyczny sukces

Od sezonu 2019/2020 nasz zespół występował pod nową nazwą – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Kolejne lata to historyczne sukcesy ZAKSY: do bogatego dorobku trofeów kędzierzynianie dodali kolejne Superpuchary i Puchary Polski, wicemistrzostwo i mistrzostwo kraju, a także uznawane za najcenniejsze w historii klubowej siatkówki trofeum – Puchar Zwycięzcy Ligi Mistrzów. ZAKSA została pierwszym polskim klubem, który wygrał elitarne rozgrywki po 43 latach! Na triumfie w 2021 roku kędzierzynianie nie poprzestali, broniąc trofeum również w 2022 roku i zapisując się złotymi zgłoskami w historii polskiej siatkówki.

zaksa.pl/sklep

Twój oficjalny sklep!
Sprawdź!
Sponsorzy i partnerzy
Szybkie menu
x
Napisz do nas!