POCZĄTEK ERY MOSTOSTALU (lata 1994-1997)

8 marca 1994 roku bogata historia kędzierzyńskiej siatkówki zaczęła być pisana od nowa. Właśnie w tym roku na bazie sekcji piłki siatkowej MZKS Chemika Kędzierzyn (która przestała istnieć w 1993 roku) utworzono profesjonalny Klub Sportowy Mostostal Zabrze w Kędzierzynie-Koźlu. KS Mostostal Zabrze w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu został oficjalnie zarejestrowany 14 marca 1994 roku. Ambicje Mostostalu były wówczas spore, klub mierzył w awans do Serii A i walkę o najwyższe cele.

Pierwszy punkt planu został dość szybko spełniony, w 1995 roku zespół, którego trenerem od 1993 roku był Leszek Milewski, awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju. W pierwszym roku rywalizacji na parkietach Serii A kędzierzynianie nie zanotowali spektakularnych sukcesów, dla debiutującego w elitarnych rozgrywkach zespołu już samo utrzymanie się dawało powody do optymizmu. W sierpniu 1995 roku klub zmienił nazwę na KS Mostostal ZA Kędzierzyn, a współudziałowcem klubu zostały Zakłady Azotowe. Dość szybko przyszły pierwsze sukcesy młodej stażem drużyny (w sezonie 1996/1997). Prowadzony przez Leszka Milewskiego zespół pokonując faworytów z Sosnowca i Warszawy wywalczy awans do finału Pucharu Polski, a następnie wicemistrzostwo Polski, po emocjonującym finale ulegając akademikom z Częstochowy.

KS MOSTOSTAL ZA KĘDZIERZYN MISTRZEM POLSKI (sezon 1997/1998)

Po pierwszych sukcesach, w aspirującym do mistrzostwa Polski klubie, doszło do niemałych przetasowań. Z klubem pożegnał się trener Leszek Milewski. Prezes Pietrzyk zaufaniem obdarzył Jana Sucha i to jemu powierzył kędzierzyński zespół. Do drużyny dołączyli Michał Chadała, Przemysław Lach oraz mistrzowie Europy juniorów: Robert Szczerbaniuk i Marcin Prus. To miał być, i był, złoty sezon kędzierzyńskiej siatkówki. Mostostal na przestrzeni całego sezonu spisywał się bardzo dobrze, idealnym zwieńczeniem ciężkiej pracy był awans do finału, a w tym podopieczni trenera Sucha rywalizowali z Morzem Szczecin. W wielkim finale nie brakowało emocji i zwrotów akcji, kędzierzynianie już w pierwszym meczu zdołali odwrócić losy rywalizacji, wygrywając 3:2. Mecze wyjazdowe nie ułożyły się po myśli Mostostalu i spotkanie decydujące rozegrano w Kędzierzynie, taki rozwój wypadków pozwolił ekipie trenera Sucha pierwszy tytuł mistrzowski Mostostalu świętować na własnym terenie.

KOLEJNY MEDAL MOSTOSTALU (sezon 1998/1999)

W 1998 roku nastąpiła zmiana nazwy drużyny na Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle. W sezonie 1998/1999 kędzierzynianie przekonali się o tym, że trudniej się broni tytułu niż go zdobywa. Ten sezon był przełomowy nie tylko dla polskiej siatkówki i zespołów rywalizujących w Serii A. Po wprowadzeniu nowych zasad gry (rozgrywaniu setów do 25. punktu i wprowadzeniu pozycji libero) ten sezon miał być weryfikacją dla wszystkich drużyn. Broniący tytułu mistrzowskiego Mostostal był jednym z faworytów w walce o mistrzostwo, w finale kędzierzynianie trafili na Yawal-Jurajską AZS Częstochowa. Po udanym starcie na własnym terenie niestety akademicy dopełnili formalności w meczu w Kędzierzynie, odbierając Mostostalowi tytuł mistrzowski, jednak nie na długo…

W tym roku podopieczni trenera Sucha zadebiutowali również w elitarnych rozgrywkach Ligi Mistrzów, nie był to jednak spektakularny debiut, po mocnym starcie przyszła seria porażek i w bardzo mocno obsadzonej grupie kędzierzynianie zajęli ostatnie miejsce.