Małe Miasto Kędzierzyn-Koźle z ZAKSĄ

W dniach 13-17 września w Miejskim Ośrodku Kultury Koźle powstało Małe Miasto Kędzierzyn-Koźle, celem projektu jest nauka dzieci przedsiębiorczości. Swoją wiedzą, zdradzając tajniki zawodu trenera, z uczestnikami podzielili się: Adam Swaczyna, Piotr Pietrzak i Dominik Kwapisiewicz.

Organizatorem akcji jest Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego z siedzibą w Warszawie przy współpracy z Fundacją Nowa Przestrzeń Sztuki, Urzędem Miasta Kędzierzyn-Koźle i Miejskim Ośrodkiem Kultury Koźle. Program skierowany jest do dzieci, uczniów szkół podstawowych. Łącznie w projekcie udział wzięło ponad 100 dzieci, które na przestrzeni tygodnia miały szanse uczestniczyć w zajęciach z lokalnymi przedsiębiorcami, reprezentującymi różne branże. I tak uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy mogli bliżej poznać m.in. tajniki zawodu kucharza, policjanta, fotografa czy trenera. Uczestnicy zostali podzieleni na 4-5 osobowe grupy, w których każdego dnia uczestniczyli w czterech warsztatach praktycznych.

Celem zajęć było pokazanie młodym uczestnikom specyfiki pracy w danym zawodzie, ale też przedstawienie w sposób przystępny zasad ekonomii, z uwzględnieniem otrzymywanego wynagrodzenia (walutą obowiązującą w Małym Mieście jest ‘Kozioł’), ponoszonych różnego rodzaju kosztów, a także stwarzaniem możliwości inwestycji. W projekt chętnie zaangażowało się wielu lokalnych przedsiębiorców, którzy na przestrzeni tygodnia dzielili się swoją wiedzą.

W zajęciach sportowych nie mogło zabraknąć ZAKSY, trenerzy Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w dwóch pierwszych dniach projektu (13-14 września) prowadzili warsztaty, dzieląc się swoją wiedzą na temat zawodu profesjonalnego sportowca oraz trenera. Zajęcia prowadzone przez Adama Swaczynę, Piotra Pietrzaka i Dominika Kwapisiewicza były zróżnicowane. Stałym punktem każdej lekcji było dzielenie się wiedzą teoretyczną na temat pracy szkoleniowca drużyny siatkarskiej. Następnie dzieci brały udział w treningach, miały również okazję wystąpić w nowej roli – trenera swojej grupy. Nie brakowało zaangażowanie, dobrej zabawy, ale też pytań dotyczących codzienności w pracy.

 Szczegóły i relacja z wydarzenia dostępne są na Profilu Małego Miasta Kędzierzyn-Koźle.