Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle nie zagra w Klubowych Mistrzostwach Świata

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jako triumfator Ligi Mistrzów 2023 otrzymała zaproszenie do udziału w rozgrywanych w grudniu w Indiach Klubowych Mistrzostwach Świata. W związku z intensywnym kalendarzem w sezonie przedolimpijskim oraz ryzyku, jakie wiązałoby się z wyjazdem do Indii w trakcie sezonu rozgrywkowego, Klub zrezygnował z udziału w turnieju.

Klubowe Mistrzostwa Świata odbędą się między 6 a 10 grudnia tego roku w Indiach, dokładna lokalizacja nie została wskazana przez organizatorów. Jako triumfator Ligi Mistrzów 2023 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle znalazła się w gronie sześciu drużyn zaproszonych do uczestnictwa. Obok naszej drużynie na liście zaproszonych zespołów znaleźli się: Jastrzębski Węgiel (finalista Liga Mistrzów), Sada Cruzeiro (mistrz Ameryki Południowej 2022/2023), Minas Tenis Clube (wicemistrz Ameryki Południowej 2022/2023), Suntory Sunbirds Club (mistrz Azji 2022/2023) oraz Ahmedebad Defenders (gospodarz turnieju).

Jak przyznał Piotr Szpaczek podjęcie decyzji o rezygnacji z udziału w turnieju nie przyszła łatwo – Przykro nam, że po kolejnym ogromnym sukcesie jakim jest zwycięstwo w Lidze Mistrzów 2023 musimy zrezygnować z udziału w Klubowych Mistrzostwach Świata. Wielokrotnie podkreślałem, że doceniamy prestiż tych rozgrywek, a możliwość walki o jedyne trofeum, jakiego w bogatym dorobku ZAKSY, brakuje naszej drużynie byłaby ogromnym wyróżnieniem. Wierzę, że ta szansa jeszcze przed nami. Najbliższy sezon rozgrywkowy będzie nieco inny, między innymi dlatego, że to sezon przed igrzyskami olimpijskimi. Kalendarz rywalizacji, jaki czeka kluby PlusLigi będzie wymagający, szczególnie biorąc pod uwagę udział naszej drużyny również w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Bez wątpienia wyjazd do Indii byłby wyzwaniem logistycznym, przed podjęciem decyzji, razem ze sztabem szkoleniowym analizowaliśmy jednak wiele aspektów. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze przygotowanie do takiego wyjazdu, mam tu na myśli serię zalecanych szczepień i kwestie zabezpieczenia medycznego. Wyjazd ten niósłby za sobą ryzyko problemów zdrowotnych, które mogłyby się pojawić nie tylko w trakcie turnieju, ale również po powrocie do kraju. Chciałbym podkreślić, że podejmując tę decyzję mieliśmy na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo naszej drużyny – przyznał prezes ZAKSA S.A.