Zmiany w systemie rozgrywek PlusLigi!

Zarząd Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. podjął decyzję dotycząca skrócenia rozgrywek.

 

W sezonie sportowym 2015/2016 ponownie zobaczymy 14 zespołów, jednak liczba spotkań zostanie znacznie zmniejszona. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbliżający się rok Olimpijski, a co za tym idzie konieczność zredukowania obciążeń reprezentantów naszego kraju w zbliżających się rozgrywkach Klubowych. Nie powtórzy się zatem sytuacja, w której zawodnicy po zakończeniu sezonu reprezentacyjnego z marszu przystępowali do rozgrywek Klubowych, okupując to licznymi urazami oraz niemożnością utrzymania wysokiej formy w trakcie całego okresu rozgrywkowego.

Zajawka sezon kopia

 

W obecnie przyjętej formule zdecydowaną rolę odgrywać będzie postawa drużyny w trakcie fazy zasadniczej, bowiem po rozegraniu 26 spotkań, systemem „każdy z każdym – mecz i rewanż”, zespoły przystąpią do ostatecznej walki o pozycje końcowe. Tym samym pominięte zostaną dotychczas rozgrywane dwie pierwsze rundy PlayOff. O tytuł Mistrza Polski sezonu 2015/2016 zagrają zespoły zajmujące po fazie zasadniczej 1 i 2 miejsce, natomiast o brązowy medal Mistrzostw Polski zespoły z 3 oraz 4 miejsca. Rywalizacja w strefie medalowej toczyć się będzie do trzech wygranych spotkań. Zmiany nie ominęły również rywalizacji o miejsca 5-14, w której to sąsiadujące ze sobą zespoły po zakończeniu fazy zasadniczej (5-6, 7-8, 9-10, 11-12, 13-14) rywalizować będą ze sobą w dwóch spotkaniach o polepszenie lub obronę wypracowanej wcześniej lokaty.

Kolejną nowością w rozgrywkach będzie rozszerzenie składu meczowego drużyn. Od nowego sezonu sportowego zespoły będą miały możliwość wpisania do protokołu meczowego 14 zawodników, z zastrzeżeniem iż będzie wśród nich 2 zawodników libero.