ZAKSA lepsza w pierwszym meczu o piąte miejsce
3:1
11 kwietnia 2015, 17:00
25:22 25:22 32:34 25:22

Drużyna ZAKSY jest bliska zajęcia piątego miejsca w PlusLidze. Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla w ostatnim meczu sezonu 2014/2015 w hali „Azoty”, przed własną publicznością, pokonali Transfer Bydgoszcz 3:1 (25:22, 25:22, 32:34, 25:22). MVP spotkania wybrany został Jurij Gladyr.

W pierwszej partii gra była szarpana. Raz jeden, a raz drugi zespół obejmował dwupunktowe prowadzenie, ale rywal szybko odrabiał starty. Rozstrzygnięcie zapadło w końcówce. Przy remisie po 22 zablokowany został Jakub Jarosz, a w kolejnej akcji Jurij Gladyr wygrał pojedynek na siatce z Wojciechem Jurkiewiczem. Decydujący punkt zdobył blokiem Kay van Dijk.

Początek drugiego seta należał do gości. Transfer prowadził 8:6, 12:9, a nawet 15:11. Kędzierzynianie błyskawicznie odrobili straty po drugiej przerwie technicznej. Do remisu doprowadził asem serwisowym Krzysztof Rejno. Po chwili potężnym zbiciem w kontrze popisał się Dick Kooy, a Paweł Zagumny wykorzystał przechodzącą piłkę i ZAKSA odskoczyła na trzy punkty. To wystarczyło, aby wygrać.

Niezwykle zacięta była trzecia odsłona. Drużyna z Bydgoszczy przeważała jednym, dwoma punktami, ale podopieczni Sebastiana Świderskiego znów wyrównali po drugiej przerwie technicznej. Kiedy Jurij Gladyr skończył krótką, Konstantin Cupkovic nadział się na blok trójkolorowych, Michał Ruciak zaliczył asa i gospodarze prowadzili 22:19, wydawało się, że rozstrzygną mecz w trzech setach. Transfer walczył do końca i opłaciło się. Wymiana ciosów trwała do stanu 32:32, a dwie ostatnie akcje wygrali goście.

transfer

Miejscowi od początku kolejnej partii narzucili przeciwnikowi swój styl. Grali skutecznie na siatce i systematycznie powiększali przewagę. ZAKSA prowadziła 8:5, 14:10, 19:13 i 24:19. W końcówce bydgoszczanie zdobyli kilka punktów z rzędu, ale mecz padł łupem naszych siatkarzy.
Rewanż w Bydgoszczy rozegrany zostanie 17 kwietnia. Żeby zająć piąte miejsce ZAKSA musi wygrać przynajmniej dwa sety.

ZAKSA: Paweł Zagumny, Jurij Gladyr, Dick Kooy, Lucas Loh, Krzysztof Rejno, Kay van Dijk, Paweł Zatorski (libero) oraz Michał Ruciak, Dominik Witczak, Nimir Abdel-Aziz, Wojciech Kaźmierczak
Transfer: Wojciech Jurkiewicz, Paweł Woicki, Justin Duff, Jakub Jarosz, Marcin Waliński, Konstantin Cupkovic, Dawid Murek (libero), Tomasz Bonisławski (libero) oraz Nikodem Wolański, Jan Nowakowski, Steven Marshall.