Twierdza “Azoty” obroniona

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wciąż jest jedyną drużyną PlusLigi, która nie została pokonana na własnym terenie. W niedzielne popołudnie nasz zespół po walce 3:2 pokonał Cerrad Czarnych Radom. MVP meczu wybrany został Marcin Janusz.

Spotkanie z Cerrad Czarnymi Rado rozpoczęliśmy składem z Marcinem Januszem na rozegraniu, Łukaszem Kaczmarkiem w ataku,  duetem przyjmujących Wojciech Żaliński/ Adrian Staszewski, środkowymi Tomaszem Kalembką/Dmytro Pashytskim i Erik Shoji (libero).

Mecz rozpoczęliśmy od wymiany punkt za punkt, gdzie na ataki Adriana Staszewskiego odpowiadał Damian Schulz (3:3). Celne serwisy Lemańskiego pozwoliły naszym rywalom nieco odskoczyć (3:5). Radomianie utrzymywali tę minimalną zaliczkę, nawet celne ataki Łukasza Kaczmarka nie wybiły gości z rytmu. Niestety skuteczność w kontratakach Schulza zwiększyła nieco dystans (8:13). Po przerwie na żądanie Tuomasa Sammelvuo sytuację ZAKSY poprawiły ataki Adriana Staszewskiego, pewnie blok rywali obijał Wojciech Żaliński i nasz zespół systematycznie odrabiał straty. Chwilę później przy zagrywkach Dmytro Pashytskiego niemal odzyskaliśmy kontakt punktowy z przeciwnikiem (12:14). Czujna gra radomian na siatce i dobre zagrywki Nowaka doprowadziły do końcówki, w której ponownie to nasz zespół musiał szukać serii punktowych (16:21), a ta przyszła kiedy w polu serwisowym naszego zespołu pojawił się Łukasz Kaczmarek. Kolejne zagrywki atakującego Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i skuteczność w kontratakach Adriana Staszewskiego odwróciły sytuację i to nasz zespół prowadził 22:21. Niestety nie ustrzegliśmy się błędów własnych, a te w połączeniu z pojedynczymi skutecznymi atakami gości miały odzwierciedlenie na tablicy wyników (22:24). Piłkę setową wykorzystał Bartłomiej Lemański (22:25).

W drugiej partii zdecydowanie lepiej wystartowali kędzierzynianie, kolejne ataki Staszewskiego czy Kaczmarka pozwoliły naszej drużynie odskoczyć już w jednym z pierwszych ustawień (3:1), chwilę później problemy radomian  przyjęciem zagrywek Łukasza Kaczmarka pozwoliły nam zwiększyć dystans do trzech oczek. Goście niezmiennie mogli liczyć na duet Schulz/Łukasik, utrzymując tym samym grę punkt za punkt (8:6). To była dopiero próba możliwości naszego zespołu, na skrzydłach szans nie marnował Adrian Staszewski, potknięcia przytrafiły się natomiast Piotrowi Łukasikowi (12:9). W dłuższych wymianach również lepiej reagowali kędzierzynianie, swoje noty regularnie poprawiali Staszewski z Kaczmarkiem, nasz atakujący do oczek zdobywanych na siatce dodał punktowy serwis i prowadziliśmy 14:9. Utrzymując ten rytm gry kędzierzynianie kontrolowali sytuację, w końcówce seta prowadziliśmy już 19:13. W tej partii na boisku zameldowali się jeszcze Przemysław Stępień i Bartłomiej Kluth, wypracowana na przestrzeni seta przewaga okazała się wystarczająca, decydujący punkt na  konto ZAKSY zapisał Bartłomiej Kluth (25:19).

Falstart w wykonaniu kędzierzynian w trzecim secie spotkania miał odzwierciedlenie na tablicy wyników (1:5). Dopiero błąd Nowaka w polu serwisowym wyprowadził kędzierzynian z niewygodnego ustawienia. Chwilę później celnym zagraniem w polu przeciwnika zameldował się Adrian Staszewski i przystąpiliśmy do odrabiania strat. Niezmiennie dobre noty w ataku zbierał Schulz i goście utrzymywali kilkupunktowa zaliczkę. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo grali zrywami, i tak zbliżyliśmy się do rywali (5:7), aby przy serii zagrywek Piotra Łukasika ponownie to radomianie kontrolowali sytuację (6:11). Sytuację naszego zespołu, po raz kolejny w spotkaniu poprawiły zagrania Łukasza Kaczmarka (10:12). Cierpliwa gra kędzierzynian przyniosła oczekiwane rezultaty  i od stanu 15:15 prowadziliśmy grę na styku. W tej części meczu na zagrania Lemańskiego ze środka odpowiadał Dmytro Pashytskyy, nie brakowało też dłuższych wymian, w tych niestety dla naszej drużyny brylował Schulz (16:18). Tym razem kolejne ataki Łukasza Kaczmarka nie wystarczyły do odwrócenia losów seta, końcówka partii należała do gości, którzy wygrywając 25:23 objęli prowadzenie w meczu.

Po nerwowym początku kolejnego seta (1:3) podopieczni Tuomasa Sammelvuo szybko przystąpili do ataku, czujna gra w bloku Tomasza Kalembki i zagrania Staszewskiego za blok rywala były gwarantem zdobyczy punktowych (8:6). W tej partii swoje noty na siatce poprawił jeszcze Łukasz Kaczmarek i przewaga naszego zespołu systematycznie rosła (10:7). Radomianie mogli liczyć na skuteczność na siatce Rusina, goście uaktywnili się też w elemencie bloku i kędzierzynianie ponownie poczuli oddech rywala na plecach (12:10). Na reakcję ZAKSY nie musieliśmy długo czekać, efektywność na siatce Łukasza Kaczmarka z Wojciechem Żalińskim sprzyjały odbudowywaniu przewagi (14:11), a przy błędach gości dystans wzrósł do pięciu oczek (18:13).  W kluczowej fazie seta swój zespół do walki próbował poderwać jeszcze Damian Schulz, serwis atakującego zespołu z Radomia i kontratak wykorzystany przez Piotra Łukasika zmusił Tuomasa Sammelvuo do reakcji (22:20). Po wznowieniu gry Schulz zapunktował ponownie zagrywką, jednak skuteczny atak Aleksandra Śliwki i blok na Piotrze Łukasiku dopełniły formalności (25:21).

Decydujący set to znakomity początek kędzierzynian, kolejne zagrania Żalińskiego i czujna gra naszego zespołu w bloku zmusiły do reakcji trenera Woickiego (5:2). W tej partii siatkarze obu ekip nie ustrzegli się błędów własnych, niezmiennie jednak to kędzierzynianie kontrolowali sytuację, przy zmianie stron boiska nasz zespół prowadził 8:4. W ataku pewnie radził sobie Kaczmarek, nasi zawodnicy bezbłędnie odczytywali intencje rozgrywającego rywali i po bloku na Piotrze Łukasiku prowadziliśmy 10:6. Chwilę później przyjmujący radomian ponownie odbił się od kędzierzyńskiego bloku (12:7). Tej zaliczki podopieczni trenera Sammelvuo już nie wypuścili z rąk, nasz zespół do celu przybliżał Dmytro Pashytskyy (14:9). Waleczni radomianie wybronili dwie piłki meczowe (14:11), seta i cały mecz zakończył jednak Łukasz Kaczmarek (15:11).