Sztab ZAKSY uczy jak kształtować sportowy charakter.

8 grudnia w Opolu odbyła się konferencja pt: Osobowość trenera – wychowawcy w kulturze fizycznej, w której udział wzięły wybitne autorytety w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej i psychologii.

ZAKSA objęła patronat nad tym wydarzeniem. Wśród specjalistów, którzy zostali zaproszeni do dyskusji, znaleźli się między innymi: Waldemar Fornalik – selekcjoner polskich piłkarzy, Jerzy Brzęczek – wicemistrz olimpijski z Barcelony z 1992 r., Rafał Kuptel – srebrny medalista Mistrzostw Świata 2007 r. w piłce ręcznej, Sebastian Świderski – wicemistrz świata z 2006, prezes ZAKSY Kędzierzyn – Koźle oraz Ferdinando de Giorgi – trzykrotny mistrz świata, mistrz Europy i pięciokrotny zdobywca Ligi Światowej, pierwszy trener ZAKSY. Wszyscy paneliści dzielili się swoimi doświadczeniami z uczniami, studentami i wykładowcami zgromadzonymi na auli wykładowej Politechniki Opolskiej oraz odpowiadali na zadawane przez słuchaczy pytania.

Wiele miejsca w dyskusji poświęcono samej osobowości trenera, jego charyzmie i umiejętności towarzyszenia młodemu człowiekowi w jego rozwoju nie tylko sportowym, ale i społecznym. Ważnym okazuje się pielęgnowanie wartości zespołowych, minimalizowania własnego egoizmu lub indywidualnych ambicji. Istotne jest również nauczenie młodego człowieka jak znosić porażki i przyjmować sukcesy. Wszyscy trenerzy byli zgodni, że wychowanie w sporcie kształtuje charaktery. Nie tylko same medale stanowią o wartości sportowca, ale przede wszystkim jego podejście do drużyny i szacunek do innych. O to sztaby trenerskie powinny walczyć, by po czasie zainwestowanym w rozwój młodego sportowca, wspólnie cieszyć się osiągnięciami i świadomym osiąganiem sukcesów.

Po wspólnej dyskusji przyszedł czas na nagrodzenie laureatów Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie, wspólne zdjęcia i autografy.