Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła przygotowania

W poniedziałek siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle spotkali się w HWS „Azoty”, rozpoczynając przygotowania do sezonu 2020/2021. Tego dnia do dyspozycji Nikoli Grbicia byli niemal wszyscy zawodnicy naszego zespołu.

Kędzierzynianie w Hali „Azoty” spotkali się po ponad czterech miesiącach, ostatnim spotkaniem jakie nasz zespół rozegrał w poprzednim sezonie był bowiem mecz Ligi Mistrzów z Kuzbassem Kemerovo (11 marca). Jak przyznał Nikola Grbić czas startu przygotowań jest nieco inny niż miało to miejsce w poprzednich latach, powodów takich decyzji było kilka m.in właśnie wyjątkowo długa przerwa w rozgrywkach.  – Wszyscy znaleźliśmy się w specyficznym momencie i my rozpoczynając przygotowania musimy dostosować się do tej sytuacji. Pamiętajmy, że poprzedni sezon zakończył się przedwcześnie, a kolejny rozpoczniemy szybciej niż miało to miejsce chociażby rok temu. Dlatego też rozpoczynamy przygotowania nieco wcześniej niż miało to miejsce zazwyczaj – przyznał trener naszego zespołu.

Po przedwczesnym zakończeniu poprzedniego sezonu siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle skoncentrowali się na indywidualnych treningach w domowym zaciszu. Następnie gotowi do pracy kędzierzynianie w czerwcu pojawili się hali przy ul. Mostowej na wstępnych badaniach oraz testach sprawnościowych. Natomiast pierwszego dnia przygotowań podzieleni na grupy zawodnicy pracowali na siłowni, pod czujnym okiem trenera przygotowania fizycznego naszego zespołu – Piotra Pietrzaka.  –  Plany na siłownie mamy bardzo wymagające, a zaczęliśmy właśnie jednostką na siłowni. Widać, że nikt nie boi się ciężkiej pracy – o początkach przygotowań z ZAKSĄ mówił Jakub Kochanowski.

Pracę na siłowni poprzedziło spotkanie organizacyjne, gdzie nie brakowało czasu na rozmowy, o czym wspomniał szkoleniowiec naszego zespołu. – Ten dzień był dla nas przede wszystkim czasem na zapoznanie się, bo mamy kilku nowych zawodników. Wyznaczyliśmy sobie też pewne kierunki pracy, zwróciliśmy uwagę na to, jak funkcjonować w grupie w tym czasie pandemii, bo musimy być przygotowani na różne ewentualności – dodał Nikola Grbić.

W HWS „Azoty” tego dnia stawili się niemal wszyscy zawodnicy, również mający przerwę w zgrupowaniu reprezentacji Polski mistrzowie świata: Aleksander Śliwka, Paweł Zatorski i Jakub Kochanowski. Na początku przygotowań zabrakło jedynie Davida Smitha, reprezentant Stanów Zjednoczonych dołączy do swoich kolegów w późniejszym terminie.

Ze względu na obowiązki reprezentacyjne (naszych zawodników) tego komfortu pracy przy pełnym składzie od pierwszych dni przygotowań nasz sztab szkoleniowy nie miał w ostatnich latach. Ta sytuacja jest nowa również dla kapitana Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. – To będzie dziwny okres przygotowawczy, przynajmniej dla mnie. Po raz pierwszy mogę wziąć udział w pełnych przygotowaniach w klubie, ponieważ tego lata nie mieliśmy żadnego zgrupowania reprezentacyjnego. Będzie ciężko, jednak mamy dwa miesiące do rozpoczęcia sezonu. Ten pierwszy dzień był naprawdę dobry – przyznał Benjamin Toniutti.

Pierwszy tydzień wspólnych treningów ZAKSY ma łączyć treningi na siłowni oraz sesje treningowe na boiskach do siatkówki plażowej. W lipcu Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle weźmie udział w PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki, mecze fazy grupowej z udziałem podopiecznych trenera Grbicia zaplanowano na sobotę, 25 lipca w Krakowie. W planach przygotowań ZAKSY nie mogło zabraknąć miejsca na mecze kontrolne, zaplanowane na ostatnie tygodnie sierpnia oraz początek września.