Kędzierzyn-Koźle to nadodrzański gród, wspominany już w XII wieku, z piękną, zabytkową architekturą sięgającą XIII wieku. To miasto czterech serc, które powstało w 1975 roku z połączenia Koźla, Kędzierzyna, Kłodnicy i Sławięcic. W kolejnej odsłonie cyklu ‘Poznaj mnie lepiej’ przybliżymy Państwu miasto mistrzów – Kędzierzyn-Koźle.
Dawka Kultury
Kędzierzyn-Koźle stawia na kulturę. Oprócz Międzynarodowego Przeglądu Orkiestr Dętych zapraszamy na cykliczne „Dni Twierdzy Koźle” – żywą lekcję historii, która przenosi nas w czasy Napoleona Bonapartego, kiedy Koźle było twierdzą. Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych „Publicystyka” oraz Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej „Wrzosowisko” przyciągają szerokie grono miłośników filmu i muzyki. Najmłodszy stażem Festiwal Mikołaja z Koźla przenosi melomanów aż do średniowiecza, a „Targi Książki nad Odrą” to wielkie święto pisarzy, wydawców, a przede wszystkim osób, które kochają czytać książki. Zapraszamy także do Muzeum Ziemi Kozielskiej, które ożywia historię miasta i to na miarę XXI wieku!
Miasto mistrzów
Kędzierzyn-Koźle, to także miasto sportu. Naszą wizytówką są osiągnięcia w lekkiej atletyce. Jeśli trzymać się zasady, że i w biznesie, i w sporcie liczą się wyniki, Kędzierzyn-Koźle zdecydowanie stoi na podium. Tym bardziej, że Kędzierzyn-Koźle to dumna historia siatkarskich mistrzów, niegdyś Mostostalu-Azoty, dzisiaj Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Mówi się o nas jako o stolicy polskiej siatkówki właśnie dlatego, że mamy niesamowitych i zaangażowanych kibiców.
Mamy to w naturze
Kędzierzyn-Koźle otoczone jest lasami poprzecinanymi ścieżkami rowerowymi. Przepływające przez miasto Kanał Gliwicki, Kanał Kłodnicki, czy rzeka Odra, tworzą niezwykle malowniczy krajobraz, przyczyniając się do dużej różnorodności fauny i flory, a żeglowność Odry daje możliwość czynnego spędzaniu wolnego czasu, na przykład poprzez udział w sezonowych spływach kajakowych czy Pływadłach – spływie konstrukcji pływających, które w ciągu dwóch dni pokonują rzeką maratoński dystans 42 kilometrów dzielący Racibórz i Kędzierzyn-Koźle.
Kędzierzyn-Koźle to miasto możliwości
Dla każdego z nas będą one inne. Najważniejsze, byśmy potrafili je odnaleźć i wykorzystać dla własnego rozwoju, spełniania marzeń, realizacji celów i zdobycia szczęścia. Zapraszamy!
Podziel się!