Poznaj mnie lepiej: Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to czołowy producent nawozów azotowych oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów. Kontynuując cykl ‘Poznaj mnie lepiej’ przybliżamy Państwu działalność nie tylko głównego sponsora, ale przede wszystkim właściciela naszego klubu (Grupa Azoty ZAK S.A. posiada 91,67%, a Grupa Azoty Koltar 0,783% akcji spółki ZAKSA S.A.).

Firma kluczowa dla regionu

Grupa Azoty ZAK S.A. jest pierwszą w Polsce firmą, w której wdrożono do produkcji przemysłowej alkohole OXO oraz opracowano technologię mechanicznej granulacji nawozów. Dzięki uznanym markom produktowym oraz działalności rozwojowej, prowadzonej w poszanowaniu środowiska naturalnego, wypracowała silną i stabilną pozycję na polskim i światowych rynkach. Zajmujące teren 570 hektarów zakłady są jednym z największych przedsiębiorstw w województwie opolskim i największym pracodawcą w Kędzierzynie-Koźlu, zatrudniając blisko 1600 osób.

Zaangażowanie społeczne

Czując się odpowiedzialną za swoje otoczenie, Grupa Azoty ZAK S.A. od początku aktywnie działa na rzecz wspólnoty lokalnej. W przeszłości dofinansowała budowę do dziś funkcjonujących w Kędzierzynie-Koźlu obiektów użyteczności publicznej, m.in. Domu Kultury „Chemik” czy hali sportowej „Śródmieście”. Spółka wspiera edukację w mieście, obejmując patronatem kierunki: technik technologii chemicznej Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja oraz technik żeglugi śródlądowej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Jest organizatorem Dni Chemika, które corocznie przyciągają publiczność z całego regionu.

W kalendarz wydarzeń sportowych na stałe wpisał się 10-kilometrowy Bieg Azotowy. Dla aktywnej na wielu płaszczyznach Grupy Azoty istotnym aspektem jest integracja i edukacja poprzez sport, czego potwierdzeniem jest wsparcie młodych zawodników Akademii Piłkarskiej „Chemik” Kędzierzyn-Koźle oraz parabadmintonisty Bartłomieja Mroza.

Siatkówka łączy

Najbardziej znanym przykładem zaangażowania Spółki w działalność sportową jest wsparcie wielokrotnego mistrza kraju – Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Spółkę oraz czołowy klub siatkarski, z dumą reprezentujący nasz region na europejskich parkietach, łączy specjalna więź. Pracownicy zakładów utożsamiają się z drużyną, wielu z nich to zagorzali kibice posiadający karnety i własny sektor. Ponadto siatkarzy na parkiecie wspiera, nawiązująca do czołowego nawozowego produktu, maskotka ZAKsan.

Grupa Azoty ZAK S.A. jest nie tylko sponsorem siatkarskiej drużyny, ale również właścicielem klubu. Dla wzmocnienia identyfikacji Grupy Azoty z zespołem oraz jeszcze mocniejszego zacieśnienia wieloletniej więzi, od 2019 roku nasza drużyna występuje pod nazwą Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Grupa Azoty ZAK S.A. częścią Grupy Kapitałowej Grupa Azoty

Kędzierzyńskie zakłady od 2010 r. należą do Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. Grupa jest zdecydowanym liderem w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. W Unii Europejskiej zajmuje drugą pozycję w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silne miejsce na rynkach takich produktów jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa intensywnie rozwija się nie tylko na rynku polskim, ale również poza granicami kraju. Istotnym krokiem w tym kierunku było przejęcie w 2018 roku Grupy Compo Expert. Ważnym elementem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym aktualnie projektem – Polimery Police. To jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju. Zakończenie projektu planowane jest na 2022 rok.