Z Biełogorie Biełgorod o być albo nie być w Lidze Mistrzów
Liga Mistrzów CEV
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
1:3
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
22 marca 2017, 18:00
Kędzierzyn-Koźle
22:25 25:20 24:26 21:25

Przed podopiecznymi Ferdinando de Giorgiego wyjątkowo ważny mecz. Już w środę w rewanżowym spotkaniu fazy play-off Ligi Mistrzów nasz zespół podejmie Biełogorie Biełgorod. Po pierwszym spotkaniu w lepszej sytuacji są rywale, ZAKSA zapowiada jednak walkę do końca.

Spotkanie w Rosji rozpoczęło się dla ZAKSY wyjątkowo dobrze. Odsłona premierowa meczu to napór ze strony naszego zespołu, a kompletna gra siatkarzy mistrza Polski pokazała słabości rywali. Po wygranej przez ZAKSĘ 25:13 partii premierowej wszystko wskazywało, że to spotkanie rozstrzygniemy zgodnie z planem. Niestety Biełogorie podejmując ryzyko w polu serwisowym zdołało wrócić do gry. ZAKSA miała swoje szanse jeszcze w czwartej partii meczu, finalnie jednak musieliśmy uznać wyższość przeciwników. W ekipie z Biełgorodu bardzo dobre spotkanie rozegrał wówczas Dmitrij Muserski, reprezentant Rosji był niemal bezbłędny w ataku, utrzymując średnio 75%- poziom skuteczności na siatce i zapisując na swoim koncie 23 punkty. Lider Rosjan mógł liczyć na wsparcie Maksima Żygałowa i to właśnie na tych dwóch zawodników należy zwrócić szczególną uwagę również w rewanżu. Po naszej stronie siatki najczęściej punktowali Sam Deroo i Dawid Konarski, w bloku dominował Mateusz Bieniek, nasz środkowy regularnie punktował również serwisem. Mimo porażki 1:3 już w pierwszym meczu z Biełogorie podopieczni Ferdinando de Giorgiego udowodnili, że potrafią grać z tym rywalem jak równy z równym.

Aby pozostać w grze o Final Four Ligi Mistrzów ZAKSA potrzebuje zwycięstwa. W meczu o być albo nie być nasz zespół satysfakcjonuje tylko triumf 3:0 lub 3:1. W przypadku wygranej ostatecznie o awansie zadecyduje dodatkowy, złoty set. Jak podkreśla Łukasz Wiśniewski mimo że przed naszym zespołem trudne zadanie awans wciąż jest realny. – Wszystko można jeszcze zrobić. Po pierwszym spotkaniu jesteśmy dużo mądrzejsi. Mam nadzieję, że wyciągniemy wnioski z tamtej porażki, trochę pozmieniamy też w taktyce. Tak naprawdę musimy skoncentrować się na naszej grze, bo pierwszy mecz pokazał, że mimo przegranej 1:3 jesteśmy w stanie doprowadzić do złotego seta, a w nim już wszystko może się zdarzyć. Wiemy, że będzie bardzo ciężko – mówił środkowy ZAKSY.

Ostatni mecz ligowy, wygrany przez nasz zespół 3:1 udowodnił, że siatkarze mistrza Polski potrafią wychodzić z opresji. W meczu z MKS-em Będzin podopieczni Ferdinando de Giorgiego kilkukrotnie ratowali sytuację. W rozgrywkach ligowych ZAKSA ma już niezagrożoną pozycję lidera po fazie zasadniczej, nasz zespół równie pewnie radził sobie w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Serię ZAKSY w elitarnych rozgrywkach przerwało wyjazdowe spotkanie z BBSK Istambul, o ile wynik tamtego meczu nie miał większego znaczenia, to w rywalizacji play-off nie ma miejsca na potknięcie. Na szczęście o końcowym rozstrzygnięciu decyduje dwumecz, a ZAKSA jako zwycięzca swojej grupy decydujący mecz rozegra u siebie. Jak zaznaczył Piotr Pietrzak nieocenione w tym przypadku będzie wsparcie naszych kibiców.

Zaangażowanie fanów ZAKSY jest potrzebne również chorej Małgosi, podczas spotkania (przy wejściu do hali) przeprowadzona zostanie akcja zbiórki plastikowych nakrętek. Zebrane nakrętki pomogą sfinansować intensywną i kosztowną rehabilitację, która pozwoli 4-miesięcznej Małgosi rozwijać się prawidłowo.

Wyjątkowo ważne spotkanie Ligi Mistrzów zaplanowano na środę, 22. marca. Początek meczu ZAKSY Kędzierzyn-Koźle z Biełogorie Biełgorod o godz. 18:00. Tego dnia przypada również Światowy Dzień Wody. W związku z tym dla naszych kibiców przygotowaliśmy niespodziankę. Przy specjalnym stoisku Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie-Koźlu zaplanowana została degustacja dobrej jakości wody.