Uważaj na siebie, bądź bezpieczny!

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przy współpracy z Policją Kędzierzyn-Koźle i Grupą Azoty ZAK S.A włączyła się w akcję promującą bezpieczne zachowania i ostrzegającą przed realnymi zagrożeniami, jakie mogą spotkać każdego z nas lub naszych bliskich.

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle chętnie włączają się w lokalne inicjatywy, nie inaczej było tym razem. Na sygnał lokalnej Policji nasi zawodnicy odpowiedzi natychmiast i wspólnie z Policją Kędzierzyn-Koźle oraz głównym sponsorem i właścicielem klubu – Grupą Azoty ZAK S.A. zrealizowaliśmy serię materiałów informujących o realnych zagrożeniach, jakie spotkały lub mogą spotkać każdego z nas.

W ramach kampanii informującej o zagrożeniach ZAKSA i przedstawiciele Policji tym razem skoncentrowali się na bezpieczeństwie osób starszych oraz bezpieczeństwie pieszych i uczestników ruchu drogowego. Celem kampanii jest dotarcie do jak największej liczby osób, działamy lokalnie, ale informujemy ogólnopolsko. Dlaczego to takie ważne? – niestety  mimo licznych działań Policji i kolejnych kampanii informacyjnych problemy wciąż są realne, a skala niebezpiecznych incydentów spora.

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!

Niestety często celem oszustów padają seniorzy. Oszuści działają według podobnych schematów, dzwonią podając się za wnuczka osoby starszej, informując że pilnie potrzebna jest gotówka. Po rozłączeniu następuje kolejny telefon, tym razem rozmówca podaje się za Policjanta, przekonując, że dzwonił oszust, namawiając jednocześnie do pomocy przy zatrzymaniu tej osoby. Jednocześnie fałszywy policjant przekonuje, że do ujęcia sprawcy konieczna jest gotówka, o której ten wspominał podczas pierwszej rozmowy.

Inną z metod, z jakimi zgłaszają się osoby poszkodowane jest telefon oszusta, podającego się za pracownika banku czy za sam system bankowy . Taki rozmówca prosi o podanie danych dostępowych do konta, czasem też pada stwierdzenie, że ktoś wziął pożyczkę na Twoje dane lub zrobił przelew…

To jedynie przykładowe działania oszustów, innymi z jakimi można się spotkać to próby wyłudzeń  na wypadek drogowy, na zakup nieruchomości, na zwrot długu czy na „wyjątkową okazję”.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, nie informuje też telefonicznie o prowadzonych działaniach.
  • Pracownik banku podczas rozmowy telefonicznej nigdy nie poprosi o podanie haseł dostępu do żadnego z serwisów (internetowego, mobilnego, telefonicznego).
  • Pracownik banku nie prosi o wypłatę pieniędzy ani wpłatę ich na inne konto.
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer telefonu
  • Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy czy danych poufnych, nie podpisuj żadnych dokumentów
  • Zawsze w takiej sytuacji powiadom Policję dzwonią po nr 112

 DAJ SIĘ ZOBACZYĆ! / ŻYJ W ŚWIECIE REALNYM!

Kolejnym zagrożeniem, na jaki chcielibyśmy zwrócić uwagę jest widoczność pieszych na drogach. Według statystyk, co najmniej połowa wypadków drogowych z udziałem pieszych zdarza się po zmroku, chociaż ruch jest wtedy mniejszy niż w dzień. Warto pamiętać, że mimo że my o zmierzchu widzimy na drodze oświetlony samochód wcale nie oznacza to, że jego kierowca widzi również nas. Dlatego tak ważne jest, żeby idąc drogą po zmroku mieć odblaski. Ten mały szczegół sprawi, że stajemy się widoczni dla kierowcy, dajemy szanse na zauważenie nas odpowiednio wcześnie i co najważniejsze – możemy uniknąć wypadku.

Jednak nie tylko po zmroku piesi na drogach mogą się spotkać z realnym zagrożeniem. Niestety w tym przypadku zagrożenie stwarzamy sobie sami – korzystając z telefonów komórkowych. Często mając na uszach słuchawki, do tego patrząc w ekran telefonu, nie analizując sytuacji wokół piesi wchodzą rozpędzeni na przejście dla pieszych, tym samym nie zostawiając kierowcy zbyt dużo czasu na reakcję. Dlatego pamiętajmy, jak ważna jest świadomość na drodze, bieżąca analiza otoczenia i zachowanie koncentracja nie tylko po stronie kierowcy.

Każdy głos zwracający uwagę na realne zagrożenia, jakie w obecnych czasach mogą spotkać każdego z nas lub naszych bliskich jest równie ważny. Uważajmy na siebie i swoich bliskich, pamiętajmy, że każdy błąd na drodze może mieć nieodwracalne skutki, zagwarantujmy sobie możliwie największe bezpieczeństwo – nośmy odblaski i bądźmy uważni.

 #ZAKSAFamily bądźcie bezpieczni!