Udany występ kędzierzynian w XVIII Agrobex Memoriale Arkadiusza Gołasia

Za nami XVIII Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia. W rozgrywanym w Zalasewie turnieju siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pokazali się z bardzo dobrej strony, finalnie kończąc rywalizację na 3. miejscu.

Rozgrywany w piątek i sobotę w podpoznańskim Zalasewie turniej był ostatnim testem Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle przed startem zmagań PlusLigi. Do Zalasewa siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pojechali w nieco okrojony składzie. Do dyspozycji sztabu szkoleniowego było sześciu zawodników: Przemysław Stępień, Bartłomiej Kluth, Andreas Takvam, Dmytro Pashytskyy, Daniel Chitigoi i Korneliusz Banach (libero). Dzięki uprzejmości PGE GiEK Skry Bełchatów do składu naszego zespołu w tym turnieju dołączył nominalny libero bełchatowian – Kajetan Marek.

W porównaniu z ZAKSĄ pozostali uczestnicy zmagań pojawili się praktycznie w komplecie, tym bardziej nasz zespół czekało niemałe wyzwanie. Już pierwsze ze spotkań było dość wymagające, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w walce o udział w finale memoriału mierzyła się z Projektem Warszawa. Kędzierzynianie do rywalizacji przystąpili bez kompleksów, skuteczność w ataku Andreasa Takvama i celność serwisu Daniela Chitigoi’a wyprowadziły nasz zespół na prowadzenie. Bez wątpienia atutem w grze naszego zespołu była czujna gra w bloku, a ręce duetu Kluth/Takvam stanowiły dla rywali ścianę nie do przejścia. Niestety w kluczowej fazie seta również stołeczni coraz częściej punktowali w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła, odwracając sytuację (14:16). Kędzierzynianie podjęli jeszcze próby niwelowania dystansu, jednak atak Jakuba Kowalczyka zakończył ten fragment meczu (21:25), wyprowadzając Projekt na prowadzenie.

Dość podobny przebieg miała druga odsłona spotkania, również tym razem lepszy start zanotowali podopieczni Tuomasa Sammelvuo, prowadząc 5:2. Podobnie jak w partii premierowej siła ataku koncentrowała się a młodym przyjmującym naszego zespołu, a Daniel Chitigoi do zagrań w ataku dodawał regularność w polu serwisowym. Wzorem partii premierowej także tym razem siatkarze z Warszawy odwrócili sytuację, odskakując nam na kilka punktów (16:18). Dobra zagrywka Dmytro Pashytskiego dawała nam jeszcze nadzieje w tej partii, niestety nie zdołaliśmy odrobić strat (20:25). Pierwsze akcje trzeciego seta to wymiana sił w ataku i gra na styku (10:10). Szybciej nieco wyższe, bo dwupunktowe, prowadzenie wypracowali siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Kolejną serie punktową dało nam ustawienie przy zagrywce Daniela Chitigoi’a. Czujna gra w obronie Korneliusza Banacha oraz kontrataki wykorzystywane przez Bartłomieja Klutha miały odzwierciedlenie na tablicy wyników (16:12). Co prawda rywale zniwelowali nieco dystans, jednak pewni swego kędzierzynianie nie wypuścili prowadzenia z rąk, wygrywając 25:18. Zacięty czwarty set dawał nam nadzieję na doprowadzenie do tie-breaka, w kluczowej fazie partii nasz zespół miał swoje szanse na boisku, jednak czujna gra warszawian w bloku i błędy własne po naszej stronie siatki dały Projektowi zwycięstwo (23:25) i awans do finału. Najlepszym zawodnikiem tego spotkania w szeregach Grupy Azoty  ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wybrany został Daniel Chitigoi.

W meczu o 3. miejsce w sobotnie przedpołudnie kędzierzynianie zmierzyli się z PGE GiEK Skrą Bełchatów. Bełchatowianie w swoim pierwszym meczu 1:3 ulegli drużynie z Berlina. Podobnie jak w pierwszym meczu również w decydującym starciu o dyspozycji naszego sztabu szkoleniowego, poza szóstką zawodników naszej drużyny, był libero Skry – Kajetan Marek. Po wyrównanym początku spotkania, wykorzystując potknięcia naszego zespołu w ataku, bełchatowianie wyszli na trzypunktowe prowadzenia (6:3). Sytuację celnymi atakami próbował ratować Bartłomiej Kluth, jednak przewaga rywali wzrosła do pięciu punktów (20:15). Wydawać się mogło, że zespół Andrei Gardiniego nie pozwoli sobie odebrać prowadzenia, jednak ustawienie w którym w polu serwisowym naszej drużyny pojawił się Daniel Chitigoi odwróciło losy seta. Regularne i celne zagrywki naszego przyjmującego, skuteczność na siatce Dmytro Pashytskiego i kolejne kontrataki kędzierzynian dały nam niesamowitą serię i to ZAKSA prowadziła 21:20. W końcówce seta 18-letni reprezentant Rumunii poprawił swoje noty w ataku, a formalności dopełnił blok naszego zespołu (25:27).

Wyciągając wnioski z odsłony premierowej w drugim secie podopieczni Michała Chadały nie pozwolili uciec rywalom, skuteczne ataki Bartłomieja Klutha i Daniela Chitigoi’a sprzyjały utrzymywaniu gry punkt za punkt. W tej patii nie brakowało też długich widowiskowych wymian i tak nasz zespół prowadził już 14:9. Bełchatowianie nie zamierzali ułatwiać sytuacji naszej drużynie, zryw Skry doprowadził do gry na styku (14:15). W końcówce seta dłuższe wymiany sprzyjały naszej drużynie i to ZAKSA prowadziła 2:0. Przełamanie naszych rywali nastąpiło w trzecim secie, tym razem praktycznie od początku to Skra kontrolowała sytuację, problemy w przyjęciu kędzierzynian miały odzwierciedlenie na tablicy wyników. I tak szansa na zakończenie rywalizacji pojawiła się w czwartym secie, w tej odsłonie rozpoczęliśmy od prowadzenia 4:1. Kolejne punktowe zagrywki Chitigoi’a i równie celny serwis Takvama zrobiły różnicę (4:7, 6:9).Ten dystans utrzymywał się na dłuższej przestrzeni seta, w końcówce dobrym serwisem popisał się Dima Pashytskyy, a czujność w bloku dała nam 24.punkt. Goście jeszcze się bronili, walcząc o przedłużenie spotkania, atak Chitigoi’a zakończył jednak rywalizację (23:25). Podobnie jak w piątkowym meczu również tym razem Daniel Chitigoi został wybrany MVP meczu.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle finalnie zakończyła turniej na 3. miejscu, w spotkaniu finałowym Projekt Warszawa pokonał zespół z Berlina 3:0, wygrywając tę edycję memoriału.