SUPER FINALS LJUBLJANA 2022: Walczymy o marzenia!

Przed siatkarzami Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle ostatni, pięćdziesiąty, mecz sezonu 2021/2022. W wielkim Superfinale siatkarskiej Ligi Mistrzów nasz zespół zmierzy się z reprezentującym włoską Serie A – Itasem Trentino.

Na ten mecz czekaliśmy od dawna, już w niedzielny wieczór siatkarze z Kędzierzyna-Koźla staną przed szansą obronienia najcenniejszego trofeum w klubowej siatkówce – Pucharu Zwycięzcy Ligi Mistrzów. Droga kędzierzynian do SuperFinałów w Ljubljanie była wyjątkowo trudna, już na etapie fazy grupowej podopieczni Gheorghe Cretu stanęli przed sporym wyzwanie. W tzw. „grupie śmierci” nasz zespół musiał się zmierzyć z czołowymi ekipami z Rosji i Włoch: Lokomotiwem Nowosybirsk i Cucine Lube Civitanova. Kędzierzynianie o przepustkę fazy play-off walczyli do ostatniego spotkania, finalnie wygrana z Lube na terenie rywala przypieczętowała awans naszego zespołu do kolejnej fazy rozgrywek. O ile w ćwierćfinałach ZAKSIE przyznano zwycięstwo w dwumeczu, ze względu na wykluczenie zespołów rosyjskich z rywalizacji, to półfinały Ligi Mistrzów również były wyzwaniem. Na tym etapie zmagań nie ma już łatwych rywali, los na drodze ZAKSY postawił przeciwnika, którego doskonale znamy, w polskim pojedynku pokonaliśmy Jastrzębski Węgiel, tym samym po raz drugi z rzędu kędzierzynianie awansowali do finału elitarnych rozgrywek.

Co ciekawe identycznie jak w zeszłym roku również na zakończenie sezonu 2021/2022 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zagra z Trentino. Prowadzony przez Angelo Lorenzettiego zespół również miał trudną drogę do Ljubljany. Wystarczy wspomnieć, że na ostatniej prostej gialloblu mierzyli się z jednym z faworytów do zdobycia trofeum, Sir Safety Perugią, prowadzoną przez doskonale znanego w Kędzierzynie-Koźlu Nikolę Grbicia. W konfrontacji Trento z Perugią nie brakowało zwrotów akcji, a finalnie o awansie musiał decydować złoty set, ten 17:15 wygrała ekipa Kazijskiego, powtarzając wynik z zeszłego roku. W poprzednim sezonie mecze Superfinałów były szczęśliwe dla polskiej siatkówki, mimo że ponownie spotykają się te same klubu na boisku zobaczymy zupełnie inne drużyny. Zarówno nasz zespół, jak i ekipę z Trydentu, dotknęły zmiany kadrowe

W przedsezonowych typowaniach zarówno Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, jak i Trentino Itas nie były wskazywane w roli faworytów do gry w finale Ligi Mistrzów. W tym sezonie nasz zespół do Superfinału przystępuje w nieco innych nastrojach niż przed rokiem, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmagania ligowe zakończyła tydzień temu, sięgając po dziewiąte w historii klubu mistrzostwo Polski. Rywalizacja w Serie A nie ułożyła się natomiast po myśli naszego najbliższego przeciwnika, Trentino walkę o scudetto zakończyło w półfinałach, ulegając Cucine Lube Civitanova, ostatni mecz ligowy Włosi rozegrali 27 kwietnia. Tym samym proces przygotowań do kluczowego meczu sezonu ZAKSY i Trento wyglądał zupełnie inaczej, nasz zespół pozostał w trybie meczowym, podczas gdy Włosi koncentrowali się na treningach. Która droga prowadzi do złota? – przekonamy się niebawem.

Ljubljana już przywitała liczne grupy polskich fanów, którzy przyjechali wspierać obrońców trofeum. Wierzymy w siłę #ZAKSAfamily, bądźcie z naszym zespołem. Zmagania Super Finałów poprzedzi starcie żeńskich drużyn (początek o godz. 18:00), tutaj również zestawienie jest identyczne jak przed okiem, włoskie Conegliano zmierzy się z Vakifbankiem. Mecz Superfinału z udziałem Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaplanowano natomiast na godz. 21:00, transmisję z rywalizacji przeprowadzi telewizja Polsat Sport.