Przyjdź na mecz, przebadaj się!

Już w niedzielę, 12 marca Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle podejmować będzie PGE Skrę Bełchatów. W dzień meczowy w HWS „Azoty” SP ZOZ będzie przeprowadzał nieodpłatne badania profilaktyczne w kierunku jaskry.

ZAKSA S.A. razem z SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle zaprasza na najbliższy mecz, 12 marca, nasz zespół podejmować będzie PGE Skrę Bełchatów. Przed spotkaniem i podczas meczu  (w godz. 13:00-17:00) wszyscy chętni będą mogli przebadać się bezpłatnie przy stoisku SP ZOZ, zlokalizowanym w holu hali przy wejściu głównym. W imieniu organizatora akcji (SP ZOZ) zachęcamy do udziału w badaniach profilaktycznych w kierunku jaskry. Diagnostyka przesiewowa obejmie badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i grubości rogówki oraz wywiad z pacjentem.

Akcja profilaktyczna prowadzona jest w ramach tygodnia jaskry 12-18 marca 2023 r. Polscy Okuliści Konta Jaska pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Kontynuacja akcji podczas meczu będzie miała miejsce 17.03.2023 r. na Oddziale Okulistyki SP ZOZ.

Jaskra jest chorobą oczu, która powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i może prowadzić do utraty wzroku. Wczesne wykrycie i leczenie są kluczowe dla zachowania dobrego widzenia. Najczęściej jaskra występuje u osób starszych, powyżej 60. roku życia, ale może pojawić się u ludzi
w każdym wieku.

Istnieją trzy główne rodzaje jaskry: jaskra z otwartym kątem przesączania, jaskra z zamkniętym kątem przesączania i jaskra o niestabilnym ciśnieniu wewnątrzgałkowym.

Podstawowe objawy jaskry obejmują:

  • utratę pola widzenia, zwłaszcza na obwodach,
  • zniekształcenia widzenia, takie jak pojawiające się w otoczeniu koła lub tunelu,
  • bóle oczu, bóle głowy lub bóle w okolicy oczu,
  • zaburzenia widzenia w ciemności lub przy słabym oświetleniu,
  • widzenie migoczących świateł lub błysków.

Wczesne wykrycie jaskry jest kluczowe, ponieważ nieleczona może prowadzić do utraty wzroku. Dlatego też ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania okulistyczne, zwłaszcza jeśli jesteś
w grupie ryzyka choroby (np. w wieku powyżej 60 lat, masz choroby współistniejące, takie jak cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze, lub jesteś w rodzinie z historią jaskry).

Więcej tu: https://www.tydzienjaskry.pl/https://www.e-szpital.eu/poradnie-okulistyczne/