Kędzierzynianie z kompletem punktów w Radomiu

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała Cerrad Eneę Carnyh Radom. W meczu 28. Kolejki PlusLigi nasz zespół wygrał 3:1. MVP meczu wybrany został atakujący naszego zespołu – Bartłomiej Kluth.

W wyjściowym składzie meczu z Cerrad Eneą Czarnymi Radom zobaczyliśmy: Marcina Janusza, Adriana Staszewskiego, Bartłomieja Klutha, Wojciecha Żalińskiego, Norberta Hubera, Dmytro Pashytskiego i Erika Shoji (libero).

Mecz punktowym zagraniem otworzył Wojciech Żaliński, rywale odpowiedzieli dość szybko, jednak seria punktowych bloków w wykonaniu Norberta Hubera dała naszej drużynie kilkupunktową zaliczkę (1:5). Po przerwie na żądanie Pawła Woickiego niewiele się zmieniło, pewnie kolejne ataki kończył Bartłomiej Kluth, kędzierzynianie dominowali nie tylko w zagraniach z pierwszej akcji, również skuteczność w kontratakach sprzyjała naszej drużynie (3:10). Kolejne punktowe bloki Dmytro Pashytskiego i celne zagrania w ataku Adriana Staszewskiego robiły różnicę, i tak po kolejnej dłuższej wymianie kędzierzynianie prowadzili już 14:5. Pojedyncze skuteczne zagrania gospodarzy były jedynie tłem dla punktów zdobywanych przez kędzierzynian, w końcówce seta na boiku pojawił się jeszcze Przemysław Stępień. Kolejne ataki Żalińskiego i czujność w wykorzystywaniu wideoweryfikacji zwiększyły dystans (8:20). W kluczowej fazie seta do punków zdobywanych w ataku Wojciech Żaliński dodał jeszcze asa serwisowego, na lewym skrzydle pewnie punktował Adrian Staszewski i ZAKSA była o krok od zwycięstwa (9:23). Miejscowi jeszcze się bronili, jednak atak Bartłomieja Klutha dopełnił formalności (10:25).

Wyciągając wnioski z pierwszego seta tym razem rywale nie pozwolili nam tak szybko zbudować prowadzenia. Przy wymianie sił w ataku po naszej stronie siatki punktowali Staszewski z Żalińskim (5:5). Do zagrań w ataku punktowy blok dodał Bartłomiej Kluth i początkowo to ZAKSA była o krok dalej. Niestety naszej drużynie przytrafiły się przestoje, radomianie uaktywnili się w bloku i przy serii punktowej zespół Pawła Woickiego prowadził 12:9. Kędzierzynian z niewygodnego ustawienia wyprowadził Bartłomiej Kluth, to właśnie kolejne zagrania naszego atakującego zniwelowały dystans (12:10). Kiedy ponownie dał o sobie znać radomski blok i rywale prowadzili 15:10 trener Sammelvuo postanowił przerwać grę. Siatkarze mistrza Polski grali cierpliwie, na kolejne zagrania Schulza odpowiadał Staszewski, dobrą zmianę na zagrywce dał jeszcze David Smith. To właśnie przy serwisach amerykańskiego środkowego odrobiliśmy kilka punktów. W kluczowej fazie seta nie brakowało długich zaciętych wymian, w tych nie zawodził Bartłomiej Kluth i miejscowi poczuli na plecach oddech naszego zespołu (21:19, 22:21). Mimo gry na styku nie udał nam się odwrócić losów seta, partię zakończył punktowy serwis radomian (25:22).

W trzecim secie siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle przystąpili do ataku od pierwszych akcji, na skrzydłach punktował Wojciech Żaliński, niezmiennie wysokie noty efektywności w ataku utrzymywał Bartłomiej Kluth i przewaga naszego zespołu miała odzwierciedlenie na tablicy wyników (3:5, 7:10). Na środku siatki pewnie kolejne ataki kończył Norbert Huber, chwilę później przy zagrywkach Bartłomieja Klutha i czujności na siatce Wojciecha Żalińskiego prowadzenie naszego zespołu wzrosło do czterech oczek. Zryw radomian dał miejscowym jeszcze nadzieję, długą wymianę na korzyść kędzierzynian rozstrzygnął Adrian Staszewski, punktowy blok zanotował Dima Pashytskyy i wróciliśmy do czteropunktowego prowadzenia. Miejscowi nie ustrzegli się błędów, sygnał do ataku dał swoim kolegom Damian Schulz. Jeszcze przed wkroczeniem w kluczową fazę seta miejscowi wykorzystując potknięcia naszego zespołu odrobili nieco straty (17:20). W tej części meczu na poprawę przyjęcia w miejsce Wojciecha Żalińskiego pojawił się jeszcze Aleksander Śliwka. Skuteczność radomian w bloku mogła zapowiadać zaciętą końcówkę seta (20:21), pewne ataki Bartka Klutha i czujna gra naszych zawodników na siatce uspokoiły jednak grę (21:24). Seta zakończył błąd miejscowych (22:25).

Po wyrównanym początku w kolejnej odsłonie (3:3) kędzierzynianie przy serii zagrywek Marcina Janusza odskoczyli rywalom na kilka punktów (3:7). Kolejnej ataki kończył Bartłomiej Kluth, tym razem jednak radomianie nie pozwolili naszej drużynie rozwinąć skrzydeł. Serwis Tammemy sprawił naszej drużynie nieco problemów i tak od stanu 8:8 walka rozpoczęła się na nowo. Kolejne efektowne obrony Erika Shoji czy Wojciech Żalińskiego dawały początek długim zaciętym wymianom, w tych nie do zatrzymania był atakujący Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle (10:13). Kolejne akcje na korzyść kędzierzynian rozstrzygał również Wojciech Żaliński, typowo siłowe ataki przeplatając technicznymi zagraniami. Popis umiejętności w obronie Adriana Staszewskiego i skuteczność w ataku Bartłomieja Klutha miały odzwierciedlenie na tablicy wyników (11:15). Nasz zespół zapunktował jeszcze blokiem i przewaga wzrosła do pięciu oczek, waleczni miejscowi  szukali swoich szans w tym spotkaniu i podjęte ryzyko opłaciło się. Seria zagrywek Schulza w końcówce pomogła odrobić straty i w kluczowej fazie seta było po 23. W nerwowej końcówce lepiej reagowali nasi zawodnicy, decydujący punkt na konto ZAKSY zapisał Bartłomiej Kluth (23:25).

MVP – Bartłomiej Kluth

Cerrad Enea Czarni Radom – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3
(10:25, 25:22, 22:25, 23:25)