Erik Shoji dołącza do ZAKSY

Amerykański libero, jako kolejny nowy zawodnik, uzupełni skład Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. – Jestem bardzo podekscytowany możliwością gry w Polsce, do tego w barwach ZAKSY– przyznał Erik Shoji.

Pochodzący z Honolulu zawodnik od wielu lat z sukcesami występuje w reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Erik Shoji ma na swoim koncie medale młodzieżowych i seniorskich zmagań w Mistrzostwach Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (srebro w kategorii kadetów, brąz w zmaganiach juniorów oraz dwa złote medale w rozgrywkach seniorskich). W 2014 roku reprezentacja USA z Erikiem w składzie zdobyła srebro w rywalizacji o Puchar Panamerykański, w tym samym roku Amerykanie sięgnęli po złoto Ligi Światowej, a rok później po brąz wygrywając przy tym Puchar Świata. To nie koniec bogatego dorobku medalowego libero ZAKSY, Erik Shoji to brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich  w Rio de Janeiro z 2016 roku, brązowy medalista mistrzostw świata (2018 rok) oraz dwukrotny medalista siatkarskiej Ligi Narodów (srebro w 2019 roku oraz brąz w 2018 roku). Poza sukcesami drużynowymi nasz nowy libero otrzymywał wyróżnienia indywidualne, dla najlepszego libero Pucharu Świata czy Ligi Narodów.

Siatkarską karierę seniorską Erik Shoji rozpoczął w Stanach Zjednoczonych – na Uniwersytecie Stanford (2009-2012),  po trzech latach przenosząc się do ligi niemieckiej, gdzie występował kolejno w CV Mitteldeutschland (2012/2013), Hypo Tirol Volleyballteam (2013/2014) oraz Berlin Recycling Volleys (2014-2016). Następie reprezentant Stanów Zjednoczonych przeniósł się do rosyjskiej Superligi, gdzie występował w Lokomotiwie Nowosybirsk (2016/2017),  z roczną przerwą na grę w Italii – Taiwan Excellence Latina 2017/2018, oraz Fakiele Nowy Urengoj (2018-2021). Teraz przed 31-letnim zawodnikiem zmagania w innej z czołowych lig świata – PlusLidze.

Jak przyznał Erik Shoji nasza liga nie jest mu obca, a opinia jaką cieszy się Grupa Azoty AKSA Kędzierzyn-Koźle ułatwiła mu podjęcie decyzji. – Jestem bardzo podekscytowany możliwością gry w Polsce. Cieszę się, że trafię właśnie do ZAKSY, bo  to klub, który ma znakomitą reputację. O ZAKSIE słyszałem dużo dobrego zarówno od Davida Smitha, jak i pozostałych zawodników. Nie mogę się doczekać również walki w Lidze Mistrzów, gdzie klub stanie w roli obrońcy trofeum. Zdaję sobie sprawę, że zarówno Liga Mistrzów, jak i PlusLiga są bardzo mocne, jestem jednak gotów dołączyć do drużyny i dam z siebie wszystko, abyśmy razem mogli walczyć o jak najlepsze rezultaty na wszystkich frontach – podkreślił libero Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Erik – witamy w #ZAKSAfamily.