Benjamin Toniutti odchodzi z ZAKSY

Kolejnym zawodnikiem, którego w najbliższym sezonie nie zobaczymy w barwach Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jest Benjamin Toniutti. Reprezentant Francji w Kędzierzynie-Koźlu spędził sześć sezonów, prowadząc nasz zespół po kolejne trofea. Ben – dziękujemy za wszystko!

Benjamin Toniutti do ZAKSY trafił przed sezonem 2015/2016, wraz pojawieniem się reprezentanta Francji w roli reżysera gry kędzierzynian ZAKSA wróciła na szczyt. Już pierwszy sezon Bena w barwach klubu z Opolszczyzny był wyjątkowo owocny, bowiem nasz zespół (po latach przerwy) wywalczył mistrzostwo Polski. Z ZAKSĄ Benjamin Toniutti zdobył trzy tytuły mistrza kraju ( 2016, 2017, 2019), dwukrotnie sięgając po srebro (2018, 2021). Na koncie  wieloletniego kapitana Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle są również trzy Puchary Polski (2017, 2019, 2021) oraz  dwa Superpuchary  (2019, 2020), a także historyczny triumf w Lidze Mistrzów (2021).

Jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy, razem stworzyliśmy historię, wspólnie wygraliśmy dziewięć trofeów, zagraliśmy w dwunastu finałach i to niesamowite uczucie móc pisać historię tego klubu – przyznał nasz kapitan, podkreślając, że decyzja o zmianie barw klubowych po tylu latach była dla niego wyjątkowo ciężka. – To było dla mnie naprawdę trudne, jednak ZAKSA była ZAKSĄ zanim tutaj przyszedłem, to był silny klub,  bardzo dobrze zorganizowany, z drużyną tworzoną po to, żeby wygrywać. Byłem częścią tego, jednak najważniejsze jest to, że beze mnie ZAKSA będzie taka sama, Ben Toniutti jest jedną częścią ZAKSY. Najważniejszy jest klub, kibice, wszyscy, ja natomiast jestem szczęśliwy, że razem pisaliśmy tę historię – dodał rozgrywający Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Reprezentant Francji nie ukrywa, że Kędzierzyn-Koźle zawsze będzie dla niego miejscem szczególnym. – Kiedy zostajesz w jednym klubie przez sezon, dwa to jest profesjonalne, jednak spędzając w jednym miejscu więcej czasu, jak sześć lat, to już znaczy coś więcej. To coś co zmienia życie, jest jego częścią, to również rodzina, wiele wspomnień…

Wieloletni kapitan naszego zespołu zwrócił się również do fanów Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzy-Koźle, dziękując za wsparcie, które było odczuwalne nawet w tym trudnym czasie. – Chcę podziękować wszystkim kibicom, ponieważ ostatnie 1,5 roku, bez was w hali, było ciężkie. Wiem jak ważne jest to zarówno dla nas, jak i dla was. Tym bardziej, że dokonaliśmy czegoś wspaniałego, a wy nie mogliście cieszyć się tym tak, jak byście chcieli i to na pewno było trudne. Dziękuję za wszystko, za wsparcie – zakończył.

Benowi dziękujemy za te wszystkie lata bogate w sukcesy, zaangażowanie i serce do gry oraz życzymy powodzenia.