25 LAT ZAKSY: POZNAJ HISTORIĘ (1994 –1999)

2019 rok był rokiem wyjątkowego Jubileuszu naszego klubu – 25-lecia. Kolejne etapy historii ZAKSY przybliżą nam legendy naszego klubu. Do pierwszych 5 lat historii ZAKSY wróciliśmy razem z Rolandem Dembończykiem, trenerami Janem Suchem i Waldemarem Wspaniałym oraz Marcinem Prusem i Michałem Chadałą.

8 marca 1994 roku bogata historia kędzierzyńskiej siatkówki zaczęła być pisana od nowa. Właśnie w tym roku na bazie sekcji piłki siatkowej MZKS Chemika Kędzierzyn (która przestała istnieć w 1993 roku) utworzono profesjonalny Klub Sportowy Mostostal Zabrze w Kędzierzynie-Koźlu. – Najistotniejszym etapem było powstanie nowego klubu o nazwie Mostostal, odłączenie sekcji siatkówki z Chemika i przejęcie władzy przez prezesa Pietrzyka – o momencie zwrotnym w historii kędzierzyńskiej siatkówki opowiada Roland Dembończyk. Już pierwsze lata działalności Mostostalu przyniosły sukcesy, po awansie do Serii A, w sezonie 1997/1998 Mostostal sięgnął po pierwszy tytuł mistrza Polski, mimo że niewielu stawiało na kędzierzynian.

Autorów sukcesu Mostostalu było wielu. O początkach działalności klubu, pierwszych wyzwaniach i sukcesach opowiedzieli szkoleniowcy i byli zawodnicy zespołu.